Strona główna
Aktualności
O samorządzie
Interwencje
Stanowiska
O Saskiej Kępie
Odsyłacze
Mapa strony
Kontakt

 

 

Ostatnio dodane wiadomości:

• 28 grudnia: Wystawa zabawek choinkowych

W Muzeum Rzeźby w Królikarni (oddział Muzeum Narodowe, ul. Puławska 113a) trwa wystawa zabawek choinkowych. Autorem prac jest Józef Gosławski, rzeźbiarz i medalier, który w latach 1956-1963 mieszkał i pracował na Saskiej Kępie. Ekspozycji towarzyszy program warsztatów. Wystawa potrwa do końca stycznia 2015 roku. Informacje dla zwiedzających znaleźć można na stronie Królikarni, zaś bieżące informacje na temat wydarzeń związanych z postacią Józefa Gosławskiego na stronie artysty.

 

• 15 grudnia: Spotkanie poświęcone ks. Janowi Twardowskiemu w dn. 20.XII.2014

W sobotę 20 grudnia 2014 r. o godz. 18.00 w Klubie Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselskiej 23, odbędzie się dwudzieste drugie spotkanie z cyklu: "Śladami Mistrzów ... Wielkie Postacie na Saskiej Kępie". Wieczór poprowadzi Jadwiga Teresa Stępień - inicjator, organizator i koordynator projektu. Wszelkie szczegóły dotyczące spotkania dostępne są m.in. na stronie reporter.pl.

• 5 grudnia: 4. Świąteczne Spotkanie Przyjaciół Saskiej Kępy

Wszystkich mieszkańców i sympatyków Saskiej Kępy informujemy, że w najbliższą niedzielę (tj. 7 grudnia) w Klubie Kultury przy ul. Brukselskiej 23 w godz. 12.00-20.00 odbędzie się 4. Świąteczne Spotkanie Przyjaciół Saskiej Kępy. Spotkanie organizowane jest na rzecz Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego, która mieści się przy ul. Królowej Aldony. Wszelkie szczegółowe informacje w zamieszczonym niżej zaproszeniu (które powiększy się po kliknięciu) oraz na stronie Fundacji.

 

• 19 listopada: Koniec wyborów, czas posprzątać po kampanii

Choć cały czas czekamy na oficjalne ogłoszenie wyników wyborczych, to już teraz chcielibyśmy pogratulować wszystkim kandydatom, którzy zostali wybrani na radnych w ostatnim głosowaniu. Pozostałych zachęcamy do działalności społecznej na rzecz osiedli i dzielnicy. Natomiast do wszystkich apelujemy o posprzątanie swoich plakatów wyborczych. Na ich rozwieszanie poświęcono dużo czasu i energii - wierzymy, że zostaną posprzątane z równie dużą gorliwością.

Poniżej kilka zdjęć wykonanych 18 listopada 2014 przez Michała Śpiewaka.

 

 

 

• 19 listopada: Relacja z Walnego Zebrania Rady w dn. 21.X.2014

21 października 2014 o godz. 18.00 rozpoczęło się zebranie Rady Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy. Rada zdecydowała o powołaniu dwóch zespołów, które przygotują stanowisko Samorządu Mieszkańców ws. ruchu kołowego oraz ws. parkowania na Saskiej Kępie. Jednocześnie Rada upoważniła Zarząd do wystąpienia do Władz Dzielnicy ws. budowy nowych parkingów na obrzeżach Pragi Południe.

Ponadto Rada omówiła kilka innych tematów bieżących, m.in. sprawę tablic informacyjnych o dojeździe do szpitala przy Niekłańskiej, identyfikatorów SK na samochody, logotypu Samorządu Mieszkańców, tablic informacyjnych Samorządu Mieszkańców oraz stanu oświetlenia ulic. Rada upoważniła Zarząd do wystąpienia do Władz Dzielnicy w poszczególnych sprawach.

Rada przyjęła także stanowisko ws. rekontrukcji ław przy ul. Katowickiej. Ponadto zdecydowano o delegowaniu jednego z członków do prac w dzielnicowym Zespole ds. budżetu partycypacyjnego. Kandydatem Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy został Tomasz Jakub Wojtaszek.

Dokumenty dotyczące powyższych spraw zostaną wkrótce zamieszczone na naszej stronie internetowej.


• 23 października:
Wybory samorządowe 16 listopada 2014

Przypominamy o zbliżających się wyborach samorządowych, które odbędą się 16 listopada. W tym dniu wybierzemy prezydenta miasta oraz radnych sejmiku wojewódzkiego, rady miasta i rady dzielnicy. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie Państwowej Komisji Wyborczej.

Jednocześnie informujemy, że na listach wyborczych różnych komitetów znaleźli się następujący członkowie Samorządu Mieszkańców:

 •  Wybory do Rady Warszawy
  • Magdalena Czerwosz
 •  Wybory do Rady Dzielnicy Praga Południe
  • Jadwiga Piłatkowska
  • Stefan Popkowski
  • Paweł Skotarek
  • Ewa Szydłowska
  • Jadwiga Teresa Stępień
  • Mirosława Terlecka
  • Jolanta Tworkowska-Pieńkosz


• 22 października:
Jest plan zagospodarowania przestrzennego rejonu Stadionu Narodowego

Podczas XCII Sesji Rady M.St. Warszawy radni uchwalili przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego obszar Stadionu Narodowego i jego najbliższe sąsiedztwo. Ostateczna wersja (przyjęto kilka poprawek) nie jest jeszcze dostępna online w Biuletynie Informacji Publicznej), ale można zapoznać się z projektem dokumentu. Uchwalony dokument jest przykładem użycia skutecznego narzędzia w walce z reklamą wielkogabarytową - przyjęto zakaz umieszczania reklam na obiekcie Stadionu Narodowego.

 

• 16 października: Zapowiedź - zebranie Rady Samorządu Mieszkańców 21.X.2014

Najbliższe posiedzenie Rady Samorządu Mieszkańców Osiedla Saska Kępa zostało zwołane na 21 października 2014. Rozpocznie się o godz. 18.00 w siedzibie Samorządu, tj. przy ulicy Styki 25.

 

• 25 września: VI Kadencja Samorządu Mieszkańców rozpoczęta

Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy VI Kadencji rozpoczął swoją działalność. Pierwsze zebranie Rady Osiedla (po wyborach, które odbyły się 29 czerwca 2014 roku) zostało zwołane przez Dzielnicową Komisję Wyborczą. Odbyło się 8 września w Urzędzie Dzielnicy Praga Południe. Członkowie Rady wybrali wówczas Przewodniczącego, którym został Grzegorz Jaworski.

Wyboru pozostałej części Zarządu dokonano na zebraniu 24 września, w siedzibie Samorządu Mieszkańców przy ul. Styki. Zastępcą Przewodniczącego został Michał Śpiewak, Sekretarzem Barbara Fryc, a Skarbnikiem Andrzej Wyrożemski. Oprócz tego powołano trzech Członków Zarządu: Jolantę Tworkowską-Pieńkosz, Stefana Popkowskiego i Tadeusza Rudzkiego. Aktualny skład Zarządu i całej Rady dostępny jest na stronie "O Samorządzie".

Poza wyborem Zarządu Rada przyjęła pierwsze uchwały i jedną interpelację. Na zakończenie poruszono kilka aktualnych tematów, m.in. kwestię tablic z informacjami o Samorządzie, kwestię debaty nt. parkowania, sprawę uchwalenia nowego Statutu Klubu Kultury oraz plan utworzenia nowej strony internetowej Samorządu i obecności w mediach społecznościowych.

 

• 1 sierpnia: DSH zaprasza na II Dzielnicowy Dyżur Varsavianistyczny

Dom Spotkań z Historią w ramach II Dzielnicowego Dyżuru Varsavianistycznego zaprasza na wycieczki, w czasie których uczestnicy mają okazję lepiej poznać okolicę swojego miejsca zamieszkania. Najbliższy spacer poświęcony będzie Saskiej Kępie. Odbędzie się 17 sierpnia i potrwa dwie godziny. Początek o godz. 12.00 pod pomnikiem Jerzego Waszyngtona. Przewodnikiem będzie p. Katarzyna Chudyńska-Szuchnik. Informacje o pozostałych spacerach na stronie dsh.waw.pl.

 

• 20 lipca: Odpowiedź Pani Prezydent m.st. Warszawy ws. Orange Warsaw Festival

Zachęcamy do zapoznania się z treścią odpowiedzi Pani Prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz na interpelację złożoną 17 czerwca 2014 przez Magdalenę Czerwosz - Przewodniczącą Samorządu Saskiej Kępy i Radną m.st. Warszawy. Pismo w tej sprawie (PDF) można przeczytać po kliknięciu w link.

 

• 12 lipca: Wyniki głosowania w budżecie partycypacyjnym

Na stronie Urzędu Miasta dostępne są wyniki głosowania mieszkańców, którzy podejmowali decyzje ws. realizacji projektów w ramach budżetu partycypacyjnego. Szczegółowe informacje po kliknięciu w link. Na Saskiej Kępie zwyciężyły następujące projekty:

 •  Wybudowanie sportowej hali łukowej przy Szkole Podstawowej nr 143 w Warszawie - 2098 głosów, 1. pierwsze miejsce
 •  Domki dla skrzydlatych pasiastych przyjaciół - 475 głosów, 11. miejsce
 •  Poręcze gimnastyczne (ul. Międzynarodowa i Zwycięzców) - 350 głosów, 16. miejsce

  Na obszar Saskiej Kępy przypadło 393 970,45 zł, zaś suma kosztów powyższych trzech projektów to 393 504 zł.

 

• 10 lipca: Ważne informacje po obradach Rady Dzielnicy

Ostatnie obrady Rady Dzielnicy przyniosły dwie ważne informacje dla mieszkańców Saskiej Kępy. Po pierwsza Rada przyjęła uchwałę ws. stwierdzenia ważności wyborów do rad jednostek niższego rzędu istniejących na terenie Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy. Pierwsze zebrania rad osiedli zostaną zwołane do 12 września. Treść uchwały oraz listy nowych członków rad dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej. Tego samego dnia Rada Dzielnicy przyjęła stanowisko ws. Domu Dziecka Niewidomego Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi, położonego przy ul. Obrońców 24 na Saskiej Kępie w Warszawie. W treści stanowiska Rada zwróciła uwagę, że "dobro tych dzieci powinno być sprawą nadrzędną i należy je brać pod uwagę w pierwszym rzędzie we wszelkich poczynaniach organizacyjnych i administracyjnych". Jednocześnie zwrócenie się o wyjaśnienia w tej sprawie do wojewody zapowiedział Burmistrz Jarosław Karcz.

• 21 czerwca: Wybory do Samorządu Mieszkańców już w niedzielę 29 czerwca

Głosowanie w wyborach do Samorządu Mieszkańców odbędzie się 29 czerwca 2014. Mieszkańcy Saskiej Kępy głosują w gmachu Zespołu Szkół nr 77 przy ul. Zwycięzców 7/9 (LO im. Bolesława Prusa). Głosować można będzie od godz. 9.00 do godz. 20.00. Na Saskiej Kępie wybieramy 21 członków Rady Osiedla. Zarejestrowanych kandydatów jest 34. Wszystkie dokumenty dotyczące wyborów znajdują się na stronach Urzędu Dzielnicy. Kluczowe są dwa obwieszczenia:

 

• 19 czerwca: Trwa zbiórka podpisów pod petycją ws. Orange Warsaw Festival

Wszystkie osoby zainteresowane bardziej restrykcyjnym egzekwowaniem norm dotyczących hałasu w czasie imprez organizowanych na Stadionie Narodowym zachęcamy do zapoznania się z treścią petycji w tej sprawie. Możną ją przeczytać oraz podpisać za pośrednictwem serwisu petycje.pl. Pętycję można podpisywać także w Aptece przy ul. Francuskiej, bibliotece przy ul. Meksykańskiej oraz w Kępa Cafe.

Poza zbiórką podpisów podejmowane są też interwencje innymi drogami. Przewodnicząca Samorządu Mieszkańców, a zarazem radna m.st. Warszawy złożyła do prezydent miasta interpelację w tej sprawie. Jej treść dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej.

 

• 25 maja: Wywiad z przewodniczącą Samorządu Mieszkańców

9 maja 2014 w portalu saskakepa.waw.pl ukazał się wywiad z Magdaleną Czerwosz - przewodniczącą Samorządu Mieszkańców i radną m. st. Warszawy. Zapraszamy do lektury.

 

• 28 kwietnia: Wkrótce wybory do rad osiedli

23 kwietnia 2014 roku Rada Dzielnicy Praga Południe dotyczące wyborów do rad osiedli, w tym do Rady Osiedla Saska Kępa, czyli tzw. Samorządu Mieszkańców Saskiej Kępy. Głosowanie zaplanowano na 29 czerwca 2014 roku. Mieszkańcy wybiorą 21 członków Rady Osiedla. Kandydaci do pracy w osiedlowych komisjach wyborczych mogą zgłaszać się do 29 kwietnia. Z kolei kandydaci na członków rad osiedli będą mogli zgłaszać się w terminie od 26 maja do 29 maja. Lista kandydatów ogłoszona zostanie 13 czerwca 2014. Szczegóły, w tym kalendarz czynności wyborczych, dostępne są na stronie dzielnicy.

Wszystkie niezbędne informacje zawarte są w dwóch uchwałach Rady Dzielnicy, które (wraz z załącznikami) dostępne są w Biuletynie Informacji Publicznej:

• 27 kwietnia: Wystawa prac Magdaleny Czerwosz

25 kwietnia w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2 otwarto wystawę pt. "Kolory wyobraźni". Ekspozycja prezentuje prace autorstwa Magdaleny Czerwosz. Dzieła opierają się na fotografiach, do przetworzenia których wykorzystano techniki komputerowe. Większość prac pokazuje różne miejsca na Saskiej Kępie. Wystawa potrwa do 9 maja 2014.

 

 

 

 

• 6 kwietnia: Dwa wernisaże w Klubie Kultury

8 kwietnia o godz. 19.00 w Klubie Kultury Saska Kępa rozpocznie się wystawa pt. "Moja pasja". Autorką prac malarskich wykonywanych na szkle jest p. Janina Walczak Budzicz. Prezentowane na wystawie prace przywiezione zostały z Zakopanego.
 

W tym samym momencie rozpocznie się wystawa prac Tadeusza Molgi, Saskokępianina z ul. Zakopiańskiej. Ekspozycję obrazów zatytułowano "Tradycja - Warsztat - Interpretacja".

 

• 10 stycznia: Segregowanie odpadów po 1 lutego

Począwszy od 1 lutego 2014 r. Mieszkańcy 8 dzielnic Warszawy (Pragi Południe, Pragi Północ, Rembertowa, Wawra, Wesołej, Śródmieścia, Ursynowa i Wilanowa) będą rozdzielać w domu śmieci na trzy główne grupy: a) w pierwszym pojemniku lub worku znajdą się suchy papier i tektura, butelki plastikowe oraz inne opakowania wykonane z plastiku, kartony po sokach oraz puszki. Musimy pamiętać by zgnieść opakowania (zajmują wtedy mniej miejsca) oraz odkręcić nakrętki z butelek. Mają być gromadzone w czerwonych pojemnikach lub workach; b) w drugim pojemniku zbieramy butelki i słoiki. Powinny być pozbawione metalowych nakrętek i kapsli (te wrzucamy do pierwszego pojemnika). Szkło ma być wyrzucane do zielonych pojemników; c) natomiast wszystkie inne śmieci zbieramy w pozostałym pojemniku i wyrzucamy je do czarnych pojemników lub worków.

Więcej informacji na stronie pragapld.waw.pl.

 

• 8 stycznia: Otwarcie wystawy mieszkańca Saskiej Kępy Jacka Gawłowskiego

9 stycznia o godz. 18.00 w Klubie Kultury rozpocznie się wystawa prac Jacka Gawłowskiego, mieszkańca Saskiej Kępy.

 

 

• 7 stycznia: Debata o przyszłości Parku Paderewskiego

8 stycznia o godz. 14.00 przy pl. Bankowym 3/5 w sali 259 odbędzie się debata poświęcona rewitalizacji Parku Skaryszewskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Koordynatorem dzielnicowym konsultacji społecznych jest p. Anna Rurka - arurka@pragapld.waw.pl, tel. 338 01 79. Więcej informacji na stronie twoja-praga.pl.

 

• 5 stycznia: "Dzicy lokatorzy" Agnieszki Osieckiej w Klubie Kultury

W dniach 11 stycznia (godz. 18.00) oraz 12 stycznia (godz. 14.00) w Klubie Kultury wystawiony zostanie spektakl pt. "Dzicy lokatorzy". Występ, wyreżyserowany przez Krzysztofa Konrada, przygotował Międzyszkolny Uczniowski Teatr Amatorski - MUTACJA. Wstęp wolny.

Z materiałów informacyjnych od organizatorów:

Jest Józef, jest Maryja, rodzi się Dzieciątko...
Są Anioły, Trzej Królowie, Pastuszkowie, Turoń i Herod oczywiście...
Niby jest wszystko, co powinno być w porządnej pastorałce, ale...

Żyjemy w świecie, gdzie wszystko staje nagłowie; Mikołaje chodzą ulicami już w połowie listopada, choinkowe światełka rażą oczy przez cały rok, świąteczna atmosfera jest na sprzedaż a Boże Narodzenie to tylko chwyt marketingowy podnoszący obroty supermarketów...

W podobnym świecie poprzestawianych wartości żyją bohaterowie „Dzikich lokatorów” Agnieszki Osieckiej. I w tym dziwnym świecie radzą sobie jak potrafią, bo w końcu nie szczegóły obrządku są ważne, ale jego istota – pokój, miłość i sprawiedliwość...

Agnieszka Osiecka napisała „Dzikich lokatorów” w 1987 roku dla zespołu wrocławskich spirituals. Rzecz o tyle ciekawa, że choć były to lata odwilży w realiach stanu wojennego,
to sztuka była niebezpiecznie mocno nafaszerowana aluzjami politycznymi, zdecydowanie niepochlebnymi dla władzy...

Te aluzje czyniły z dzieła Osieckiej bardziej szopkę polityczną niż pastorałkę. dziś większość
z tych aluzji jest już nieczytelna, niektóre straciły aktualność i juz nie śmieszą.
My postanowiliśmy w ogóle zrezygnować z wątków politycznych i w naszej inscenizacji przesunąć środek ciężkości z szopki politycznej na pastorałkę. Z aluzji politycznych zostawiliśmy tylko te, które są nierozerwalnie połączone z głównym wątkiem akcji...

"Dzicy lokatorzy" Agnieszki Osieckiej to bardzo współczesna pastorałka. Znana od dwóch tysięcy lat historia narodzenia Pańskiego w zupełnie nowej perspektywie. Choć usunęliśmy sporą część tekstu, niczego w nim nie dopisaliśmy i nie zmienialiśmy. Proszę zwrócić na to uwagę: przenikliwość Poetki jest niesamowita i niemal ociera się o jasnowidztwo...

 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Archiwum chronologiczne:

 • Archiwum 2018
 • Archiwum 2017
 • Archiwum 2016
 • Archiwum 2015
 • Archiwum 2014
 • Archiwum 2013
 • Archiwum 2012
 • Archiwum 2011
 • Archiwum tematyczne - treści sprzed 2011 roku (w budowie):

 • Baraki przy ul. Brukselskiej
 • Budka EVLAND
 • Chór
 • Czy Saska Kępa stanie się wyspą?
 • Działki przy al. Waszyngtona
 • Inscenizacja bitwy o Olszynkę Grochowską
 • Kasztanowce
 • Stadion Dziesięciolecia/Stadion Narodowy
 • Trasa Tysiąclecia
 • Obwieszczenia
 • Ekrany ochronne na Wale Miedzeszyńskim
 • Niebezpieczne ulice
 • Remonty infrastruktury
 • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 • Przepompownia w Parku Skaryszewskim
 • Saska Kępa jak Manhattan
 • Paryż na Francuskiej
 • Zieleń
 • Park Skaryszewski
 • Zwierzęta
 • Ludzie Saskiej Kępy - wydarzenia
 • Pozostałe informacje (m.in. o promocji książki o Saskiej Kępie, staraniach o przywrócenie linii tramwajowej nr 8, Dniu Warszawy w szkole im. B. Prusa, wspólnocie mieszkaniowej przy Waszyngtona, wystawie fotografii)
 •  

   

   

   

   

   


                                                      Copyright © 2018 Samorząd Mieszkańcow Saskiej Kępy. Kontakt: kepa@kepa.waw.pl