Strona główna
Aktualności
O samorządzie
Interwencje
Stanowiska
O Saskiej Kępie
Odsyłacze
Mapa strony
Kontakt

 

 

1 grudnia: Rusza V edycja budżetu partycypacyjnego
Rozpoczęła się V edycja budżetu partycypacyjnego. Dziś rusza nabór projektów, który potrwa do 22 stycznia 2018. Zachęcamy do przygotowywania i zgłaszania swoich pomysłów. Wszelkie niezbędne informacje znajdują się na stronie poświęconej budżetowi partycypacyjnemu.

30 listopada: Dotacje dla obiektów ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków
Urząd Miasta informuje, że dzięki zmianie przepisów po raz pierwszy możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku dla obiektów ujętych w Gminnej Ewidencji Zabytków. Wszelkie szczegóły dostępne są na stronie Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

20 września: Zapowiedź - zebranie Rady Samorządu Mieszkańców 13.XII.2016
Najbliższe posiedzenie Rady Samorządu Mieszkańców Osiedla Saska Kępa zostało zwołane na 13 grudnia 2016. Rozpocznie się o godz. 18.00 w siedzibie Samorządu, tj. przy ulicy Walecznych 42.

2 września: Organizacja ruchu i parkowanie - jest raport z konsultacji społecznych
Nareszcie mieszkańcy (którzy zgłosili ponad 700 uwag!) doczekali publikacji opóźnionego raportu z konsultacji społecznych na temat organizacji ruchu i parkowania na terenie Saskiej Kępy. Obszerny raport dostępny jest tutaj. Co wynika z raportu?

 •  Wyraźny jest sprzeciw mieszkańców wobec zamiany trawników na parkingi, a z odpowiedzi wynika, że taka zmiana nie będzie wprowadzana.

 •  Sporo głosów opowiada się za stworzeniem systemu opartego o naklejki SK, by stworzyć tzw. "strefę ograniczonego parkowania" z preferencjami dla mieszkańców. Z zamieszczonych w raporcie odpowiedzi wynika, że będą podejmowane kroki w tym kierunku.

 •  Nie przewiduje się przy tym wprowadzenia strefy płatnego parkowania.

 •  Na części ulic rozważane jest dopuszczenie "kontraruchu rowerowego" - kilka głosów zwracało uwagę, by robiąc to ograniczyć się do tabliczek przy znakach, bez malowania pasów wlotowych, etc.

 •  Pojawiło się też sporo uwag dot. konkretnych uliczek dzielnicowych, wszelkie odpowiedzi są do odnalezienia w raporcie.

 •  Były też uwagi dot. ulic w zarządzie ZDM - Urząd Dzielnicy zadeklarował przekazanie ich do tej jednostki.

 •  Sporo osób apelowało też o wymalowanie przejść dla pieszych, tam gdzie nie są one oznakowane - w wielu miejscach faktycznie ma to sens i cieszy nas, że ten zgłaszany już wcześniej postulat pojawił się w raporcie.

Czekamy wobec tego na nowe propozycje, które uwzględnią uwagi zgłoszone przez mieszkańców.

31 sierpnia: Akcja "Cicho jest w Parku Skaryszewskim" nagrodzona!
Koalicyjna akcja na rzecz ciszy i spokoju w Parku Skaryszewskim im. Ignacego Jana Paderewskiego zajęła drugie miejsce na podium w zmaganiach o "Nagrodę Pańskiej Skórki"! To wielki sukces grupy 8 organizacji pozarządowych i 2 rad osiedli, które konsekwentnie domagają się zaprzestania organizacji uciążliwych imprez w Parku Skaryszewskim oraz egzekwowania zakazu wjazdu aut na jego teren. Dwie rady osiedli od początku zaangażowane w akcję, to oczywiście Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy oraz Samorząd Mieszkańców Kamionka. Koalicję współtworzą też Stowarzyszenie Wiatrak, Miasto Jest Nasze, Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków, Towarzystwo Przyjaciół Saskiej Kępy, ŁADna Kępa, Stowarzyszenie Obywatelskie Saska Kępa, Miłośnicy Krajobrazu — Stowarzyszenie Właścicieli Lokali oraz Ogród Warszawa Stowarzyszenie na rzecz Krajobrazu Kulturowego. Ponadto akcję wsparł Portal Warszawski, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie oraz warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Mamy nadzieję, że ten sukces przyczyni się do szybszego osiągnięcia celów akcji. Dodajmy, że oprócz nagrody przyznawanej przez Kapitułę wręczano także nagrodę przyznaną przez publiczność głosującą w internetowej ankiecie - tam również Koalicja zajęła wysokie, bo piąte miejsce.

Zachęcamy do lektury relacji z wieczoru, podczas którego wręczono nagrody - na stronie Pańskiej Skórki oraz na stronie Samorządu Mieszkańców Kamionka.

20 maja: Puchar Kamionkowskich Błoni Elekcyjnych - Saska Kępa znów na podium
W niedzielę 28 maja 2017 z inicjatywy Samorządu Mieszkańców Kamionka rozegrany został międzyosiedlowy turniej piłki nożnej. Już drugi rok z rzędu na Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych stawiły się reprezentacje Kamionka, Gocławia, Grochowa Południowego, Grochowa Północnego, Saskiej Kępy i gościnnie Siekierek. Turniej wygrał Grochów Południowy przed Gocławiem i Saską Kępą. Względem zeszłego roku zmiana na podium zaszła tylko pomiędzy dwiema pierwszymi drużynami.Już rok temu pisaliśmy, że zabrakło niewiele. Jednak tym razem było jeszcze bliżej awansu do finału. Z grupy drużyna Saskiej Kępy wyszła na pierwszym miejscu remisując z zeszłorocznym zwycięzcą turnieju i wygrywając kolejny mecz. W półfinale mecz z Grochowem Południowym zakończył się remisem. Na naszą niekorzyść rozstrzygnęły go rzuty karne. Wygrany mecz z Siekierkami dał drużynie Saskiej Kępy trzecie miejsce. Powód do radości był jeszcze jeden. Najlepszym strzelcem turnieju został nasz zawodnik Łukasz Borkowski.Dziękujemy kibicom Saskiej Kępy - i tym razem ich doping nie miał równych sobie. Dziękujemy również organizatorom za kolejną edycję turnieju, atmosferę i wspaniałą imprezę. Wszystkim reprezentacjom gratulujemy wspaniałej walki!

 

    

Po lewej Król Strzelców, po prawej kapitan naszej drużyny.

 

 

Autorką powyższych zdjęć z Turnieju jest p. Magda Dziadosz z Samorządu Kamionka. Zachęcamy także do zapoznania się z relacją z Turnieju na stronie internetowej naszych sąsiadów. Autorem zdjęć pucharów jest Tadeusz Rudzki z naszego Samorządu.

20 maja: Granice "ogródków kawiarnianych" na Francuskiej
Dzięki współpracy Samorządu Mieszkańców w Zarządem Dróg Miejskich udało się doprowadzić do oznaczenia w terenie granic, które wyznaczono dla "ogródków kawiarnianych" na ulicy Francuskiej. Jest to pierwszy krok w kierunku porządkowania przestrzeni tej ulicy, by połączyć jej funkcję usługowo-handlową z potrzebami pieszych. Planowane są także działania edukacyjne skierowane do rowerzystów poruszających się po chodniku, a w przyszłości nie wyklucza się korekt granic "ogródków kawiarnianych". Więcej informacji o akcji na stronie Zarządu Dróg Miejskich.

15 maja: WAŻNE: konsultacje proponowanych zmian w organizacji ruchu
Na zlecenie Urzędu Dzielnicy Praga-Południa przygotowana została propozycja nowej organizacji ruchu dla części obszaru Saskiej Kępy. Organizacja ruchu to sprawa
 istotna dla naszego codziennego funkcjonowania. Ulice jednokierunkowe, miejsca postojowe, strefy zamieszkania - to częsty temat, który pojawia się w dyskusjach na Facebooku, podczas spotkań z mieszkańcami czy na dyżurach.

Takich zmian (i w takiej skali) nie dokonuje się codziennie. A już bardzo rzadko możliwość wypowiedzenia się w zorganizowanych konsultacjach mają poszczególni mieszkańcy. Dlatego warto zajrzeć na stronę i przejrzeć przygotowane propozycje, a następnie wypowiedzieć się w ramach konsultacji społecznych. Wszystkie szczegóły dostępne są na poniższych stronach
- informacje organizacyjne o konsultacjach
- przygotowane propozycje

Zwracamy uwagę, że możliwość wypowiedzenia się została przewidziana zarówno w czasie spotkania konsultacyjnego (22 maja 2017 r. godz. 18.00-20.00 w Zespole Szkół nr 77, ul. Zwycięzców 7/9, sala gimnastyczna), dyżurów konsultacyjnych (31 maja 2017 r. godz. 17.00-19.00 w Ognisku Pracy Pozaszkolnej, ul. Nobla 18/26 oraz 5 czerwca 2017 r. godz. 17.00-19.00 w PROM-ie Kultury Saska Kępa, ul. Brukselska 23), a także poprzez ankietę papierową i internetową.

Zachęcamy do uczestnictwa w konsultacjach.

14 marca: Najlepsze życzenia Wielkanocne
 

Najlepsze życzenia dla wszystkich mieszkańców :)

13 marca: Czy latarnie doczekają się konserwacji?
Po raz kolejny apelujemy o poprawę stanu latarń. Ostatnio nawiązaliśmy w tej sprawie współpracę z mieszkańcami Kolonii Praussa, czyli zabytkowego obszaru na terenie Grochowa, gdzie występują dokładnie takie same problemy jak u nas. W efekcie przygotowany został wniosek do Burmistrza naszej Dzielnicy podpisany przez 5 organizacji: Stowarzyszenie Wiatrak, Stowarzyszenie ŁADna Kępa,
Stowarzyszenie Kolonii Posłów i Senatorów PPS, Samorząd Mieszkańców Grochowa Północnego i Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy. Liczymy na kompleksowy przegląd latarń oraz zabezpieczenie środków finansowych na bieżącą konserwację.

30 marca: Wspólny apel o plan dla zieleni
28 marca w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy złożony został wniosek o pilne uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla "ogrodów działkowych w rejonie ulicy Kinowej". W naszej ocenie
zgodny ze Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego plan dla obszaru między Kanałem Wystawowym a ulicą Kinową powinien zostać uchwalony w trybie pilnym. Apel wsparło łącznie aż czternaście organizacji - trzy samorządy mieszkańców (w tym nasz), cztery rodzinne ogrody działkowe oraz siedem organizacji pozarządowych.

Nie jest to pierwszy apel o skuteczną ochronę terenów zielonych na tym obszarze. Przypomnijmy, że już w tej kadencji naszego Samorządu przyjęliśmy m.in. stanowisko nr 4/VI/2015 z dnia 14.04.2015, w którym wzywaliśmy do pilnego uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego.

25 marca: Trwają konsultacje "Strategii adaptacji do zmian klimatu"
Na stronie Urzędu m.st. Warszawy poświęconej konsultacjom społecznym pojawiła się następująca informacja: "Warszawa przygotowuje się na okoliczność gwałtowniejszych i częstszych ulew, dłuższych i uciążliwszych upałów, groźniejszych fal powodziowych oraz silniejszych wiatrów. Dlatego przygotowuje Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do 2050 roku, która będzie zawierać działania zapobiegające i łagodzące skutki podtopień, suszy, upałów, powodzi czy silnego wiatru – zarówno publiczne, prywatno-publiczne oraz prywatne przyczyniające się do łagodzenia skutków zmian klimatu".

W naszej dzielnicy spotkanie w ramach konsultacji odbędzie się w czwartek 30 marca o godz. 18.00 w Promie Kultury przy ulicy Brukselskiej 23. Uwagi można także przesyłać drogą mailową i pocztą tradycyjną - wszystkie szczegóły dostępne są tutaj oraz na poniższym plakacie.

12 lutego: Po spotkaniu w "Jordanku" o "tramwaju na Gocław"
Już po (kolejnym) spotkaniu dot. "Tramwaju Gocław". Sam początek był znamienny - od prawie dwóch lat apelujemy o poważne traktowanie mieszkańców i sensowną politykę informacyjną. Tymczasem przygotowana dla mieszkańców ulotka nie tylko podawała wyłącznie spodziewane pozytywne efekty inwestycji, ale przede wszystkim zawierała nieprawdziwy przebieg trasy tramwajowej.

Najpierw głos zabrał Burmistrz Tomasz Kucharski, następnie rzecznik Urzędu Dzielnicy Jerzy Gierszewski. Potem zaproszony architekt Kamil Miklaszewski opowiadał o przykładach rozwiązań tramwajowych w innych krajach, a potem były pytania mieszkańców.Jeśli chodzi o przedstawicieli Samorządu Mieszkańców, to p. Jolanta Tworkowska-Pieńkosz pytała m.in. o kwestię nazewnictwa projektowanych planów zagospodarowania oraz poruszyła wątek braku skutecznych działań w celu przerwania dewastacji Kanału Wystawowego. Z kolei p. Tadeusz Rudzki pytał o planowaną datę uchwalenia planu zagospodarowania, który miałby chronić tereny zielone. Zapytał także o to, co by się stało, gdyby doszło do realizacji inwestycji wbrew obowiązującemu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego. Niestety nie było nikogo ani z Zarządu m.st. Warszawy ani z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, kto mógłby udzielić precyzyjnej odpowiedzi.

Najciekawsza była jednak końcówka spotkania - otóż dzięki działkowcom mieszkańcy dowiedzieli się, że... jak wynika z informacji od jednego z wiceprezydentów - niemożliwe jest prowadzenie inwestycji przy obowiązującym Studium. Studium jest też jedynym dokumentem, który obecnie chroni tereny zielone na całym obszarze ogrodów działkowych po północnej stronie Trasy Łazienkowskiej. Okazało się jednak, że w czasie różnych rozmów o tramwaju z działkowcami nikt ich nie informował o konieczności zmiany tego Studium. Okazało się także, że w czerwcu 2014 miała miejsce próba zmiany Studium na wniosek Tramwajów Warszawskich. Zgromadzeni za stołem prezydialnym przedstawiciele władz dzielnicy i spółki Tramwaje Warszawskie zdawali się być zaskoczeni całą sprawą i powiedzieli, że potrzebne są dodatkowe wyjaśnienia i kolejne spotkanie w tej sprawie.

Również czekamy na te wyjaśnienia, bo do tej pory inwestor tego wątku w ogóle nie poruszał.

9 lutego: Troje członków Samorządu wyróżnionych
W miniony poniedziałek (6 lutego) w Promie Kultury uczestniczyliśmy w bardzo miłej uroczystości. Władze Dzielnicy postanowiły uhonorować członków rad osiedli, którzy od kilku kadencji pracują na rzecz mieszkańców. Z naszego Samorządu wyróżniono aż trzy osoby: Magdalenę Czerwosz (Przewodnicząca Samorządu do 2014 roku),  Barbarę Fryc (Sekretarz od 2014) oraz Grzegorza Jaworskiego (Przewodniczący Samorządu od 2014 roku). Wszystkim wyróżnionym gratulujemy!

Spotkanie było też okazją do integracji z przedstawicielami innych rad osiedli z naszej dzielnicy oraz do wysłuchania znakomitego koncertu Stanisława Soyki (również mieszkańca Saskiej Kępy).

Na zdjęciu 12 spośród 21 członków naszego Samorządu. W górnym rzędzie od lewej: Czesław Wierzbowski, Andrzej Wyrożemski, Michał Śpiewak, Jolanta Tworkowska-Pieńkosz, Grzegorz Jaworski, Barbara Fryc, Paweł Skotarek, Jadwiga Piłatkowska, Jadwiga Teresa Stępień. W dolnym rzędzie od lewej: Tadeusz Rudzki, Magdalena Czerwosz, Magdalena Radziszewska-Parniak.

1 lutego: Zapowiedź - spotkanie o "tramwaju na Gocław" w dn. 8 lutego
Zbliża się kolejne spotkanie ws. "tramwaju na Gocław". Tym razem organizatorem jest Burmistrz Dzielnicy Tomasz Kucharski, który zaprasza wszystkich zainteresowanych mieszkańców do budynku w "Jordanku" przy ul. Alfreda Nobla. Termin spotkania to 8 lutego
, godz. 17.30.

20 stycznia: Miejsce w dzielnicowym zespole BP dla każdej z rad osiedli?
Od początku istnienia budżetu partycypacyjnego w Warszawie w każdej z dzielnic działa zespół ds. budżetu partycypacyjnego. W jego skład wchodzą m.in. urzędnicy, radni, mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Oprócz tego są w nim przedstawiciele Rad Osiedli. Niestety regulacje dot. składu zespołu dopuszczają udział maksymalnie 5 przedstawicieli rad osiedli, podczas gdy w naszej dzielnicy funkcjonuje aż 8 rad. Krótko mówiąc - każdego roku brakuje miejsca dla przedstawicieli 3 rad.

Zwracaliśmy na ten problem uwagę już kilkukrotnie, ale bez skutku. Dlatego postanowiliśmy skorzystać z rzadko wykorzystywanego narzędzia, jakim jest wniesienie projektu stanowiska pod obrady Rady Dzielnicy, co jest jedną z kompetencji Rady Osiedla. Jeśli Rada Dzielnicy przyjmie proponowane przez nas stanowisko, to będzie to mocny sygnał dla Władz Miasta, że potrzebna jest zmiana umożliwiająca udział w pracach zespół przedstawicielom wszystkich rad z naszej dzielnicy. Zachęcamy do zapoznania się z treścią naszego stanowiska i jego uzasadnieniem.

6 stycznia: Rozpoczęła się akcja "Cicho jest w Parku Skaryszewskim"
21 grudnia 2016 do Urzędu Miasta złożony został wniosek z dwoma postulatami - zaprzestania organizacji uciążliwych imprez w Parku Skaryszewskim oraz egzekwowania istniejącego już zakazu wjazdu aut bez identyfikatorów. Od 3 stycznia akcja nagłaśniana jest w mediach i spotyka się z żywymi reakcjami mieszkańców. Wszyscy zainteresowani mogą wyrazić swoje poparcie na Facebooku.

Złożony wniosek jest efektem współpracy koalicji 10 podmiotów, które domagają się poszanowania zabytkowego charakteru Parku Skaryszewskiego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Zwracają też uwagę, że Park jest wyjątkowym obszarem pod względem przyrodniczym. Pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele ośmiu organizacji pozarządowych oraz dwóch rad osiedli (Samorząd Mieszkańców Kamionka i Samorząd Mieszkańców Saskiej Kępy).

 

 

 

Archiwum chronologiczne:

 • Archiwum 2018
 • Archiwum 2017
 • Archiwum 2016
 • Archiwum 2015
 • Archiwum 2014
 • Archiwum 2013
 • Archiwum 2012
 • Archiwum 2011
 • Działy zlikwidowane:

 • Inwestycje
 • Święto Saskiej Kępy
 • Galeria
 • Archiwum tematyczne (w budowie) - treści sprzed 2011 roku :

 • Baraki przy ul. Brukselskiej
 • Budka EVLAND
 • Chór
 • Czy Saska Kępa stanie się wyspą?
 • Działki przy al. Waszyngtona
 • Inscenizacja bitwy o Olszynkę Grochowską
 • Kasztanowce
 • Stadion Dziesięciolecia/Stadion Narodowy
 • Trasa Tysiąclecia
 • Obwieszczenia
 • Ekrany ochronne na Wale Miedzeszyńskim
 • Niebezpieczne ulice
 • Remonty infrastruktury
 • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 • Przepompownia w Parku Skaryszewskim
 • Saska Kępa jak Manhattan
 • Paryż na Francuskiej
 • Zieleń
 • Park Skaryszewski
 • Zwierzęta
 • Ludzie Saskiej Kępy - wydarzenia
 • Pozostałe informacje (m.in. o promocji książki o Saskiej Kępie, staraniach o przywrócenie linii tramwajowej nr 8, Dniu Warszawy w szkole im. B. Prusa, wspólnocie mieszkaniowej przy Waszyngtona, wystawie fotografii)
 •  

   

   

   

   

   


                                                      Copyright © 2018 Samorząd Mieszkańcow Saskiej Kępy. Kontakt: kepa@kepa.waw.pl