Strona główna
Aktualności
O samorządzie
Interwencje
Stanowiska
O Saskiej Kępie
Odsyłacze
Mapa strony
Kontakt

 

 

4 lipca: Obwieszczenie RDOŚ ws. budowy ekranów akustycznych na Trasie Łazienkowskiej
Na stronie Regionalne Dyrekcji Ochrony Środowiska ukazało się obwieszczenie dot. postępowania administracyjnego o wydanie decyzji środowiskowej ws. budowy ekranów akustycznych wzdłuż Trasy Łazienkowskiej (od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej). Zachęcamy mieszkańców do zapoznania się z treścią tego dokumentu.

27 marca: Relacja z walnego zebrania z dn. 26.III.2019
Za nami kolejne zebranie rady osiedla w tej kadencji. Na zebraniu obecni byli Sławomir Banaszkiewicz, Piotr Bartoszewski, Barbara Fryc, Tomasz Gac, Grzegorz Jaworski, Daniel Morończyk, Magdalena Piętka, Przemysław Popkowski, Tadeusz Rudzki, Ewa Szydłowska, Michał Śpiewak, Mirosława Terlecka, Jolanta Tworkowska-Pieńkosz, Katarzyna Wierzbicka, Czesław Wierzbowski, Andrzej Wyrożemski

W czasie obrad udało się udało się między innymi:
1. Przyjąć stanowisko ws. zamykania ulicy Francuskiej - większość osób opowiedziała się za zgodą na testowe zamknięcie ulicy (pod pewnymi warunkami) w trakcie dwóch lub trzech lipcowych weekendów.
2. Przedstawić całej radzie relację ze spotkania przedstawicieli Samorządu Mieszkańców (Grzegorza Jaworskiego i Tadeusza Rudzkiego) z dyrekcją Zarządu Dróg Miejskich.
3. Omówić sprawę "tramwaju na Gocław" i jeziorka  Gocławskiego w świetle niedawnej rozprawy przed Komisją Weryfikacyjną. Jednocześnie przyjęliśmy stanowisko, w którym krytycznie odnieśliśmy się do kontynuowania przygotowań do budowy "tramwaju na Gocław" wskazując przy tym na inne możliwe rozwiązania niż prowadzenie trasy przez teren Rodzinnych Ogrodów Działkowych nad Kanałem Wystawowym.
4. Przyjąć stanowisko ws. hałasu pochodzącego z lokali działających na lewym brzegu Wisły (wskazaliśmy na konieczność prowadzenia pomiarów hałasu także na terenie Saskiej Kępy).
5. Przeprowadzić wstępną dyskusję na temat dostępności przystanków komunikacji miejskiej położonych przy Rondzie Waszyngtona. Wśród pomysłów poprawy tej sytuacji znalazły się m.in. budowa wind, przebudowa schodów i dodanie do nich pochylni lub też wytyczenie przejść naziemnych. Przy okazji padł także pomysł przywrócenia przystanków tramwajowych nad Wałem Miedzeszyńskim.
6. Przyjąć uchwałę ws. poparcia wniosku mieszkańców o wydłużenie ulicy Argentyńskiej do ulicy Brukselskiej.
7. Przyjąć stanowisko ws. MPZP obszaru Gocławia w rejonie Wału Miedzeszyńskiego (wbrew nazwie dotyczącego także fragmentu Saskiej Kępy).
8. Przyjąć stanowisko ws. drzew na terenie Saskiej Kępy (opowiadamy się m.in. za poprawą opieki nad drzewami, a w przypadku wycinek za stosowaniem nasadzeń zastępczych drzew o większych obwodach pnia).
Wszystkie przyjęte stanowiska zostaną będą dostępne na naszej stronie po złożeniu ich w Urzędzie Dzielnicy.

19 marca: Zapowiedź - zebranie Rady Samorządu Mieszkańców 26.III.2019
Najbliższe posiedzenie Rady Samorządu Mieszkańców Osiedla Saska Kępa zostało zwołane na 26 marca 2019. Rozpocznie się o godz. 18:00 w siedzibie Samorządu, tj. przy ulicy Walecznych 42.

12 marca: Relacja ze spotkania z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich
11 marca Grzegorz Jaworski i Tadeusz Rudzki jako przedstawiciele Samorządu Mieszkańców uczestniczyli w spotkaniu z kierownictwem Zarządu Dróg Miejskich. Spotkanie odbyło się w siedzibie ZDM przy ul. Chmielnej 120. W trakcie spotkanie udało się poruszyć następujące tematy:
1. Remont ulicy Saskiej i Egipskiej - temat rzeka, który poruszaliśmy wielokrotnie w różnych naszych pismach. ZDM w pełni zgadza się, że remont jest konieczny. Okazało się jednak, że część tych ulic wymaga gruntownej przebudowy, co oznacza podniesienie kosztów oraz konieczność wyłączenia fragmentów nawet na 5-6 tygodni. Taki remont może zatem odbyć się tylko w okresie wakacyjnym - w tym lub w kolejnym roku. Największe szanse ma remont chodników po południowej stronie Trasy Łazienkowskiej + budowa drogi rowerowej (to jeszcze temat z budżetu partycypacyjnego sprzed kilku lat). Bardzo liczymy na to, że w końcu uda się przeprowadzić prace, bo ulica została bardzo obciążona w trakcie zamknięcia Mostu Łazienkowskiego i nie powinno się dłużej tego remontu odkładać.
2. Budowa drogi rowerowej wzdłuż alei Waszyngtona - jest to stosunkowo prosta inwestycja, ale aby miała większy sens powinna być robiona wraz z powiązaniami z pasem rowerowym przy ul. Saskiej oraz drogą rowerową na tyłach ulicy Międzynarodowej. A to oznacza konieczność przebudowania sygnalizacji, co z kolei powinno być zrealizowane przy okazji modernizacji torowiska w alei Waszyngtona. Pozostaje mieć nadzieję, że Tramwaje Warszawskie zajmą się tym w pierwszej kolejności bez czekania na problematyczny "tramwaj na Gocław".
3. Barierki chroniące zieleń przy ul. Francuskiej - ZDM wyraził nadzieję, że sytuacja ulegnie poprawie wraz z tegoroczną realizacją projektu z budżetu partycypacyjnego, który zakłada m.in. utworzenie zieleni w miejscach wyłączonych z ruchu. Oczywiście pokazywaliśmy zdjęcia aktualnego stanu barierek.
4. Dostępność kładki pieszej nad Trasą Łazienkowską na wysokości Afrykańskiej i Międzynarodowej - niestety okazało się, że potencjalni wykonawcy zaproponowali w przetargach ceny znacznie przewyższające wstępne kosztorysy. Dlatego w ramach programu "Dostępna Łazienkowska" w pierwszej kolejności prowadzone będą prace przy pl. Na Rozdrożu - nasza okolica musi poczekać.
5. "Konserwacja" latarń - poruszyliśmy problem stanu latarń na naszych ulicach - ZDM zapowiedział przyjrzenie się sprawie. Przekazaliśmy też kilka zdjęć, żeby pokazać jak to czasem wygląda - także na terenie objętym strefą ochrony konserwatorskiej.
6. Zastawianie skrzyżowań - przekazaliśmy zgłaszaną stale przez mieszkańców sprawę skrzyżowania ulicy Jana Styki i Zwycięzców, gdzie notorycznie dochodzi do parkowania zbyt blisko skrzyżowania, co bardzo ogranicza widoczność (a niekiedy łączy się z niszczeniem zieleni).
7. Remonty ulic dzielnicowych - pytaliśmy o możliwość wsparcia dzielnicy przy remontach ulic formalnie lokalnych, ale mających znaczenie znacznie większe, jak Lizbońska, Urugwajska i Brukselska - niestety z powodu m.in. ograniczeń budżetowych nie ma takiej możliwości, by ZDM wspierało dzielnicę w takich sytuacjach. Będziemy zatem przypominać o tej potrzebie, konieczne może być wsparcie radnych różnych szczebli.
8. Przypominaliśmy także o dodatkowych pomysłach na wykorzystanie identyfikatorów SK w celu tworzenia stref ograniczonego parkowania, szczególnie w przypadku ślepych odcinków ulic. ZDM zachęca do szukania również innych niestandardowych rozwiązań, które można podpatrzeć w innych dzielnicach (np. ul. Szaflarska na Bielanach).
9. Rozmawialiśmy również o możliwości powiększenia istniejącej na Saskiej Kępie strefy "tempo 30". W naszej ocenie warto do niej dodać przynajmniej ul. Francuską (czyli od pl. Przymierza do Ronda Waszyngtona), a także ul. Królowej Aldony - wówczas można by rozszerzyć strefę także o ul. Alfreda Nobla i Jana Styki, które już mają takie ograniczenia (+ włączenie fragmentów ulic dojazdowych do nich). Temat dotyczy kompetencji zarówno władz dzielnicy, jak i ZDM, gdyż ulice lokalne podlegają Urzędowi Dzielnicy, a Francuska ZDM. W przypadku Francuskiej ZDM ocenia, że konieczne mogłyby się okazać pewne zmiany w infrastrukturze - jak np. likwidacja części zatok autobusowych czy też "lewoskrętów".
10. Przypomnieliśmy także o sprawie stanu drogi rowerowej na tyłach ul. Międzynarodowej - w czasie słynnej (czy raczej niesławnej) budowy przy ul. Zwycięzców 63 zniknął tam słupek uniemożliwiający wjazd aut. Urząd Dzielnicy odmawia jego przywrócenia sugerując, że nie było go uwzględnionego w organizacji ruchu (choć faktycznie się tam znajdował, co widać choćby na zdjęciach "Google Street View"). Liczymy tutaj na interwencję Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej w tej sprawie.
Bardzo dziękujemy ZDM za poświęcony czas, a mieszkańcom za wszystkie przesyłane zgłoszenia, które przy takich okazjach możemy przekazywać. Trzymamy kciuki za możliwie szybkie i skuteczne rozwiązanie zgłaszanych problemów. 

2 stycznia: Nowe zasady segregacji odpadów
Przypominamy, że trwa proces zmiany systemu segregacji odpadów. Wszystkie niezbędne informacje znajdują się na stronie czysta.um.warszawa.pl.

 

 

Archiwum chronologiczne:

 • Archiwum 2019
 • Archiwum 2018
 • Archiwum 2017
 • Archiwum 2016
 • Archiwum 2015
 • Archiwum 2014
 • Archiwum 2013
 • Archiwum 2012
 • Archiwum 2011
 • Działy zlikwidowane:

 • Inwestycje
 • Święto Saskiej Kępy
 • Galeria
 • Archiwum tematyczne (w budowie) - treści sprzed 2011 roku :

 • Baraki przy ul. Brukselskiej
 • Budka EVLAND
 • Chór
 • Czy Saska Kępa stanie się wyspą?
 • Działki przy al. Waszyngtona
 • Inscenizacja bitwy o Olszynkę Grochowską
 • Kasztanowce
 • Stadion Dziesięciolecia/Stadion Narodowy
 • Trasa Tysiąclecia
 • Obwieszczenia
 • Ekrany ochronne na Wale Miedzeszyńskim
 • Niebezpieczne ulice
 • Remonty infrastruktury
 • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego
 • Przepompownia w Parku Skaryszewskim
 • Saska Kępa jak Manhattan
 • Paryż na Francuskiej
 • Zieleń
 • Park Skaryszewski
 • Zwierzęta
 • Ludzie Saskiej Kępy - wydarzenia
 • Pozostałe informacje (m.in. o promocji książki o Saskiej Kępie, staraniach o przywrócenie linii tramwajowej nr 8, Dniu Warszawy w szkole im. B. Prusa, wspólnocie mieszkaniowej przy Waszyngtona, wystawie fotografii)
 •  

   

   

   

   

   


                                                      Copyright © 2020 Samorząd Mieszkańcow Saskiej Kępy. Kontakt: kepa@kepa.waw.pl