Strona główna
Aktualności
O samorządzie
Interpelacje
Stanowiska
Inwestycje
O Saskiej Kępie
Święto Saskiej Kępy
Galeria
Odsyłacze
Mapa strony
Redakcja
Kontakt

 

Towarzystwo Śpiewacze na Saskiej Kępie

 

28 lutego 2010: DUŻE ZMIANY w życiu muzycznym parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy tzn. w kościele na Nobla.

Otrzymaliśmy wiadomość wraz z upoważnieniem do przekazywania jej dalej, że w niedzielę, 28 lutego o godz. 13
jest to ostatnia msza św. z chórem, gdyż od marca przenosi on swoją działalność  do parafii św. Barbary w Śródmieściu.
A przenosi się dlatego, że z dniem 15 marca pan Artur Backiel będzie już organistą w parafii - właścicielce teatru ROMA, a nie na Saskiej Kępie.

Jednocześnie w tę samą niedzielę o godz. 16,45 rozpoczyna się w kościele przy ul. A. Nobla cykl koncertów pasyjnych w wykonaniu chórów zrzeszonych
w Caecilianum, jako pierwszy występuje chór Ars Antigua.
Dotychczasowy "nasz" chór wystąpi w trzecia niedzielę marca.

A oto fragment listu:

Dotychczasowemu naszemu gospodarzowi księdzu infułatowi Stanisławowi Rawskiemu serdecznie dziękujemy
za dwunastoletnią współpracę na Saskiej Kępie, władzom Dzielnicy Praga Południe, Centrum Promocji Kultury,
Samorządowi Mieszkańców Saskiej Kępy, saskokępskim Szkołom za pomoc w realizacji projektów kulturalnych
i doskonałą współpracę.

Naszym kochanym Melomanom, Przyjaciołom i Słuchaczom dziękujemy za ogromną życzliwość, którą nas obdarzają, za pękający w szwach kościół na naszych koncertach, za podejmowanie inicjowanych przez nas projektów kulturalnych.
 

 

15 lipca 2007: Reaktywowanie choru dziewczęcego

 

Towarzystwo Śpiewacze, którego prezesem jest Pan Artur Backiel – założyciel i dyrygent Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego, wieloletni organista kościoła przy ul. A. Nobla wystąpił  z inicjatywą reaktywowania na Saskiej Kępie chóru dziewczęcego, wchodzącego w skład struktur Szkoły Chóralnej działającej przy Towarzystwie Śpiewaczym.
Propozycja edukacji muzycznej w tym zespole skierowana jest do rodziców oraz dziewcząt V-VI klas Szkół Podstawowych i I-III Gimnazjalnych. W czasie trzyletniego szkolenia dziewczęta zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną z zasad muzyki, kształcenia słuchu oraz emisji głosu,  co umożliwi im podejście do egzaminów do szkół muzycznych II stopnia na kierunek wokalny. Zajęcia będą prowadzone w systemie kursów pozaszkolnych. Przedsięwzięcie to ma na celu stworzenie reprezentacyjnego chóru w naszej dzielnicy.

 Nabór do powstającego zespołu Towarzystwo odbędzie się  na początku września.

• 28 maja 2006: Nasz Chór śpiewał Papieżowi

Podczas Mszy Św. na placu Piłsudskiego śpiewały chory zrzeszone w Caecilianum, a w tym nasz Warszawski Chór Międzyparafialny, Chór z Archikatedry i inne.

Chyba wszyscy zachowali teksty i nuty na pamiątkę

 

• 30 kwietnia 2006: Uroczysta msza św. i długie koncertowanie z okazji Chrztu Św. Najmłodszej Chórzystki

 

 

 

Noworoczny Koncert Oratoryjny w kościele parafialnym przy ul. Alfreda Nobla

nad którym Patronat Honorowy objęli: Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź - Biskup Ordynariusz diecezji Warszawsko-Praskiej i Pan Tomasz Koziński Burmistrz Dzielnicy Praga Południe m.st.Warszawy

Koncert dedykowany wszystkim Mieszkańcom Naszej Dzielnicy jako życzenia noworoczne na 2006 rok

Wykonawcy: Warszawski Chór Międzyparafialny Towarzystwa Śpiewaczego na Saskiej Kępie, Orkiestra kameralna Towarzystwa Śpiewaczego na Saskiej Kępie, Magdalena Strusińska – sopran, Andrzej Jaworski – tenor, Grzegorz Zychowicz – bas, Krzysztof Tomaszewski – trąbka, Artur Backiel – dyrygent.

W programie fragmenty chóralne i arie solowe z Oratorium „Mesjasz” Georga Fridricha Haendla oraz z Oratorium „Na Boże Narodzenie” Jan Sebastiana Bacha

ULICZNE KONCERTY NA FRANCUSKIEJ "...W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE"

13 grudnia  2005 godz.19,45 na ulicy Francuskiej róg Obrońców
To były piękne, nastrojowe koncerty. Chór i orkiestra przez godzinę śpiewali i grali dla nas, stojących wokoło i tych przejeżdżających autobusami i samochodami.

Już dziś zapraszamy na 1.01.2006 na koncert w kościele!

15 grudnia 2005 godz.19,45 na ulicy Francuskiej róg Lipskiej

WYSTĄPILI: 

WARSZAWSKI CHÓR MIĘDZYPARAFIALNY z dyrygentem Arturem Backielem i BLASZANY KWINTET DĘTY "BRASSOVIA"

 

18 lipca 2005: Nagroda dla Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego na festiwalu w Krakowie. Warszawski Chór Międzyparafialny zdobył II nagrodę na festiwalu w Krakowie

Był to festiwal chórów "Cracovia Cantat". Jury, w którego skład wchodzili dyrygenci poszczególnych chórów oraz muzycy z Akademii Muzycznej w Krakowie ogłosiło, iż ich zdaniem najlepiej w tym roku prezentował się męski chór z Austrii (bo nie wypadało im powiedzieć, że nasz polski, a był tylko jeden polski, z Saskiej Kępy!)

Jak napisał do nas ks. Jarosław Mazurek: "Tak to już bywa, że wśród wielu chórów śpiewających na festiwalu najlepszy może być tylko jeden :-) ..... Śpiewaliśmy na koncercie w Kościele Mariackim, podczas Mszy Św. w wawelskiej katedrze, w kaplicy Św. Kingi w kopalni soli w Wieliczce i podczas bankietu - gali w jednym z podkrakowskich dworów. Pozdrawiam serdecznie!!!"

Chór  można było usłyszeć podczas koncertu 31 lipca o godz.19 w kościele parafii Św.Apostołów Jana i Pawła przy ul.Cyrklowej

oraz 14 sierpnia o godz.18,00 w Kościele Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Grochowskiej 365 z okazji rocznicy "Cudu nad Wisłą"

 

Rozpoczynamy od relacji z festiwalu w Krakowie:

Warszawski  Chór Międzyparafialny Towarzystwa Śpiewaczego na Saskiej Kępie pod dyrekcją Prezesa Artura Backiela przebywał w Krakowie w dniach od 08 do 11 lipca, gdzie uczestniczył w Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cracovia Cantat”.

Pierwszego dnia Festiwalu nasi chórzyści uczestniczyli w próbie generalnej w Krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie wszystkie połączone chóry wykonały utwór „Cantate Domino” skomponowany specjalnie na Festiwal przez prof. Stanisława Krawczyńskiego – Rektora Krakowskiej Akademii Muzycznej oraz utwory do wspólnego wykonania podczas mszy św. niedzielnej.

Drugiego dnia uczestnicy Festiwalu w godzinach  porannych zwiedzali Kraków. Nasi chórzyści „czynnie” reklamowali koncert festiwalowy odśpiewując hymn studentów „Gaudeamus Igitur” na dziedzińcu Collegium Maius Uniwersytetu Jagielońskiego, a także na Wawelu, gdzie w katedrze przed konfesją Św. Stanisława biskupa wykonali hymn „Gaude Mater Polonia”, oraz przed tablicą upamiętniającą wielkiego kompozytora epoki baroku Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w miejscu jego pochówku, utwór „Laetare Jerusalem” – jego autorstwa. Dużym zainteresowaniem cieszyła się pieśń kołysanka „Ach, Śpij Kochanie” wykonana przez chór w bramie prowadzącej na dziedziniec wawelskiego zamku.

Popołudniu każdy z chórów odbył jeszcze próbę w swoim składzie w Akademii Muzycznej. Tak oto nadeszła przez wszystkich oczekiwana chwila... Nie małą sensację wzbudzili chórzyści, idąc z Hotelu na rynek Krakowski w strojach chóralnych. Koncert Festiwalowy miał miejsce w kościele Mariackim o godzinie 20.00. Występowały chóry uczestniczące w tym wielkim wydarzeniu kulturalnym. Każdy z chórów przedstawił program prezentując utwory rodzimych kompozytorów. Nasz chór jako jedyny reprezentował Polskę – wykonał:

  1. Haec Dies – Marcina Zieleńskiego, z epoki polskiego renesansu
  2. Laetare Jerusalem – Grzegorza  Gerwazego Gorczyckiego, z epoki polskiego baroku
  3. Agnus Dei – ze „Mszy Polskiej” Jana Maklakiewicza z 1944 roku.

Na koniec koncertu wszystkie chóry wykonały wspólnie hymn Festiwalu „Cantate Domino”. Miłym zaskoczeniem dla naszych chórzystów były „odwiedziny” na koncercie bliskich, znajomych i rodzin, specjalnie przybyłych na koncert z Warszawy.

Po koncercie nasz chór ustawił się przed głównym wejściem do kościoła Mariackiego, gdzie wykonywał utwory ludowe i rozrywkowe, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem słuchaczy, którzy idąc przez rynek przystawali i wyrażali swój podziw gorącymi brawami.

W kolejny Festiwalowy dzień, a była to niedziela, wszystkie chóry uczestniczyły we mszy św. w Katedrze na Wawelu odprawionej m.in. przez naszego księdza chórzystę, Jarosława Mazurka. Połączone chóry wykonały VIII Msze Gregoriańską „De Angelis”, którą poprowadził nasz dyrygent Artur Backiel. To było przeżycie nie do opisania, gdy w Katedrze Wawelskiej – naszej narodowej Nekropolii, wszyscy chórzyści jednym głosem wyśpiewywali przepiękne melodie łacińskich części mszy Św.- Kyrie, Gloria, Sanctus, Agnus Dei… łacina, język uniwersalny Kościoła połączył różne narody Europy i Ameryki, w jednym głosie wołania do Boga.

W godzinach popołudniowych wszyscy uczestnicy Festiwalu zwiedzali Kopalnię Soli w Wieliczce, gdzie śpiewali w Kaplicy Św. Kingi pod ziemią.

W godzinach wieczornych miał miejsce bankiet, w którym uczestniczyli wszyscy chórzyści. Podczas tej uroczystej gali chóry wykonały utwory ludowe i rozrywkowe. Nasz chór zaśpiewał:

  1. „Krakowskie wesele”
  2. „Swing low”
  3. „Va Pensiero”
  4. “Ach, Śpij Kochanie”

Aby powiększyć kliknij na zdjęcie

Nawiązaliśmy kontakt z męskim chórem z Austrii ze Strasburga, który najprawdopodobniej będziemy gościć w Warszawie w okresie Bożego Narodzenia. Warszawski Chór Międzyparafialny zaproszony został na Jubileusz 100-lecia istnienia Silent Nigt Choir obchodzony w czerwcu 2006 roku w Austrii.

Udział Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Cracovia Cantat” przyczynił się do zaistnienia naszego chóru na scenie międzynarodowej, a także do zapoznania uczestników Festiwalu z polską muzyką chóralną. Była to również wspaniała okazja do wymiany doświadczeń dyrygentów oraz nawiązania przyjaźni między chórzystami.

Na końcu sprawozdania wypada dodać, że Warszawski Chór Międzyparafialny Towarzystwa Śpiewaczego na Saskiej Kępie zajął II miejsce podczas Festiwalu. 

Z muzycznym pozdrowieniem                        Chórzyści Warszawskiego Chóru Międzyparafialnego.


Copyright © 2015 Samorząd Mieszkańcow Saskiej Kępy. Kontakt: kepa@kepa.waw.pl